Aktualności

Patrycja Wizińska-Socha, twórczyni KTG Pregnabit®, wyróżniona tytułem „Innovator Of The Year 2016” przez MIT Technology Review

Patrycja Wizińska-Socha, Prezes firmy Nestmedic, która wraz z zespołem opracowała przenośne urządzenie do badania stanu płodu w ostatnich tygodniach ciąży, została wyróżniona przez MIT Technology Review honorowym tytułem Innovators Under 35 in Poland oraz specjalnym wyróżnieniem Innovator Of The Year 2016. Konkurs wyłania młodych liderów w różnych dziedzinach nowych technologii, którzy przyczyniają się do rozwiązania globalnych problemów oraz poprawy jakości życia na świecie.

W Polsce konkurs został zorganizowany po raz drugi. Jury spośród ponad 150 kandydatów wybrało 10 wyróżnionych osób, w tym Patrycję Wizińską-Sochę, która uzyskała tytuł Innovator of the Year 2016. Wyróżnienia przyznawane są przez najstarszy na świecie magazyn technologiczny wydawany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Patrycja Wizińska-Socha, doktor nauk medycznych, jest współzałożycielką i prezesem firmy Nestmedic, która opracowała Pregnabit® – przenośne urządzenie pomiarowe pozwalające na bezpieczne i wiarygodne badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy. Zebrane przez urządzenie dane przekazywane są bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu – teleKTG, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny i działającego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Pregnabit® opracowaliśmy z myślą o kobietach w ciąży, dla których profilaktyka jest szczególnie ważna. Bieżąca kontrola dobrostanu płodu może znacząco zmniejszyć poziom odczuwanego przez przyszłą mamę stresu i pozytywnie wpłynąć na jej ogólne samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Wczesne wykrycie zagrożenia, w tym za pomocą pomiarów KTG, może w realny sposób przyczynić się do szybkiej reakcji i wdrożenie odpowiedniej procedury medycznej – mówi Patrycja Wizińska-Socha.

Tego typu zdalna opieka może się okazać szczególnie istotna przy obserwacji ciąż poprzedzonych problemami. Urządzenie jest obecnie testowane w placówkach medycznych w Polsce. Jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży.

https://www.youtube.com/watch?v=Qu4575CVCvA