Aktualności

Polsko-Kenijski Szczyt e-Zdrowia

W ostatnich dniach w Nairobi odbył się Polsko-Kenijski Szczyt e-Zdrowia. Jego celem było umożliwienie wymiany doświadczeń w zakresie wprowadzania telemedycyny i e-zdrowia do sektora opieki zdrowotnej. Wydarzenia zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) w Nairobi, Polska Federacja Szpitali i eMedica Ltd, dystrybutor systemu Pregnabit w Kenii.

Choć e-Zdrowie to wciąż jeszcze nowość w kenijskim systemie opieki medycznej, to widać duże zaangażowanie i inicjatywę ze strony tamtejszych władz, jak i środowiska biznesowego. Efektem może być ciekawa współpraca z polskimi firmami, które mają wiele do zaoferowania w dziedzinie telemedycyny i wdrażania rozwiązań technologicznych w branży medycznej – komentuje obecna na miejscu Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali oraz prezes Medycznego Centrum Telemonitoringu, analizującego wyniki badań teleKTG. – System Pregnabit idealnie wpisuje się w obecne działania na arenie politycznej w Kenii – jednym z priorytetów w ustanowionej przez prezydenta Big4 Agenda jest ochrona zdrowia i zwiększenie dostępności opieki medycznej przy wykorzystaniu nowych technologii, także telemedycznych – dodaje.

Według prognoz roczna stopa wzrostu sektora zdrowotnego w Kenii będzie sięgać 10,8% i sięgnie 3,1 mld dolarów w 2019 roku. System Pregnabit od grudnia oferuje kenijska firma eMedica Ltd, dostarczająca szereg rozwiązań telemedycznych wspierających system ochrony zdrowia w Afryce.