Aktualności

Nestmedic na światowych targach MEDICA w Duesseldorfie

Przyszłość medycyny jest cyfrowa. Dobiegły końca światowe targi medyczne Medica w Niemczech, podczas których producenci przedstawili nowości i rynkowe trendy. Innowacje, które pokazano i o których dyskutowano, jutro staną się nowym standardem w wielu krajach świata. Szczególnie ciekawa była hala nr 15, skupiona wokół IT, danych, telemedycyny i szeroko pojętego tzw. digital health. Ponad 200 mld dolarów – tyle według szacunków analityków firmy doradczej Roland Berger przedstawionych w raporcie „Digital and disrupted: All change for healthcare” ma być wart rynek digital health do roku 2020. Dziś wartość ta wynosi ok. 80 mld, medycynę czeka zatem w tym zakresie duży skok. Ten kierunek rozwoju widać było wyraźnie podczas targów Medica. Propozycje wielu producentów urządzeń medycznych można ująć w jednym zdaniu: coraz więcej ekranów urządzeń mobilnych i tabletów, a coraz mniej kabli. To się nie zmieni w najbliższych latach. Eksperci Roland Berger w swoim raporcie przewidują, że udział bezprzewodowych i mobilnych rozwiązań stosowanych w obszarze opieki zdrowotnej będzie rósł zdecydowanie szybciej niż udział rozwiązań tradycyjnych – w średnim tempie 23% i 41% rocznie. W Niemczech nie mogło zabraknąć również polskich rozwiązań. Jedną z firm prezentujących telemedyczne nowości był Nestmedic – producent mobilnego KTG Pregnabit. To urządzenie do badania dobrostanu płodu w ostatnich miesiącach ciąży wpisuje się doskonale w najnowsze trendy. Pozwala na bezpieczne i wiarygodne badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy. Jest przenośne, więc badanie można wykonać o dowolnej porze, w dowolnym miejscu. Zebrane przez urządzenie dane przekazywane są bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu, obsługiwanego przez personel medyczny.
– Wyraźnie widać, że mobilność i lepsza profilaktyka to dla pacjentów i lekarzy nie tylko wizja przyszłości, ale konkretna potrzeba i coraz częściej po prostu standard
– mówi dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, pomysłodawczyni mobilnego KTG Pregnabit i prezes tworzącej go firmy Nestmedic.