Gdzie Polki szukają informacji o KTG, USG i innych badaniach? Czy ich wiedza na te tematy jest wystarczająca? By to sprawdzić wspólnie z Instytutem Monitorowania Mediów (IMM) przeprowadziliśmy badanie.
Mamy tworzą w internecie dużą i zaangażowaną społeczność: dyskutują na forach, komentują wpisy na blogach parentingowych, korzystają z porad na portalach, wypełniają Instagram zdjęciami pociech. Zwiększona aktywność rozpoczyna się już w ciąży, a jednym z bardzo istotnych i popularnych tematów są badania i opieka okołoporodowa.
– Kontrola stanu dziecka oraz przebiegu ciąży jest bardzo ważnym elementem opieki zdrowotnej nad kobietą, pozwalającym na wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości. Mamy świadomość, że mimo wielkiej liczby publikacji na temat badań okołoporodowych, nie wszystkie mamy zdają sobie sprawę z ich wagi, nie wiedzą też, czego się spodziewać, o co zapytać lekarza, gdzie szukać wiarygodnych informacji. Potwierdza to raport, który stworzyliśmy przy współpracy z IMM – komentuje specjalista ginekologii i położnictwa dr. n. med. Robert Woytoń, dyrektor ds. medycznych marki Pregnabit.
IMM zmonitorował w styczniu i lutym 2018 r. ponad 5 tysięcy publikacji zawierających wzmianki o badaniach okołoporodowych – postów w mediach społecznościowych, artykułów na portalach i blogach czy komentarzy na forach. Z raportu wynika, że w 54 proc. przypadków informacje na temat badań pojawiają się na forach internetowych lub Facebooku. Na temat samego USG w internecie powstaje średnio ponad 2 tys. materiałów miesięcznie i blisko tysiąc o KTG.